Doğaçlamadan Kurguya Hareket Öyküleri

Eğitmen:
Nalan Özdemir Erem

Atölye Hakkında:
BeReZe oyuncularının Nalan Özdemir Erem’le ilk teması Ankara Üni. Tiyatro Bölümü Yüksek Lisans Programı kapsamındaki “Hareket” dersleri sayesinde oldu. Bu temas zihnimizde ve bedenimizde öyle kapıları araladı ki, sonrasında uzunca bir süre Nalan Hocamızla tekrar buluşabilmenin yollarını kovaladık. Ve nihayet, son oyunumuz “gelGit”te oyunun hareket dramaturjisini üstlenen hocamızın bilgi ve birikimini yeniden deneyimleme fırsatımız oldu. Tiyatro, dans ve performans alanlarındaki gelişim açısından son derece önemli ve gerekli bulduğumuz bu bilgi ve birikim aktarımının bu atölye kapsamında gerçekleşecek olmasınından dolayı mutluyuz.

Bu atölye çalışmasında Nalan Özdemir Erem, Bedensel Mim ve ISTA geleneklerini temel alarak doğaçlamadan başlayarak bir hareket öyküsü kurmanın yöntemini aktaracak. 
Uzay-zaman, gözlem-bellek, eşyanın doğası, sınırlar-seçimler, hareket-montaj, metin hareket-metni ilişkisi katmanlarını araştıracağımız ve üst üste inşa edeceğimiz bu çalışmanın hasadı süreçte oluşmuş kısa bir performans olacak.

Atölye Tarihleri:
24, 25, 26 ve 27 Eylül 2019;
Toplam 4 gün.

Atölye Saatleri:
10:00 - 14:00;
Toplam 16 saat.

Atölye Yeri:
BeReZe Gösteri Evi (Adres: Lüleci Hendek Caddesi 20/A Beyoğlu, Istanbul)

Başvuru:
Çalışma öncelikle oyunculuk, dans, performans, sanat terapisi, beden terapisi alanlarında çalışanlar ve öğrenciler olmak üzere herkese açıktır.
Ayrıntılı bilgi ve başvuru için lütfen tiyatrobereze@gmail.com adresine mail atınız.

Kontenjan:
Minimum 10, Maksimum 20.

Eğitmen Hakkında:
Nalan Özdemir Erem tiyatro eğitimine 1992 yılında Stüdyo Oyuncuları ile başladı. 1996-1998 yılları arasında Amerika ve Fransa’da oyuncu, yönetmen ve akademisyen Thomas Leabhart’ın öğrencisi oldu. Thomas Leabhart, Tiyatro tarihinde bedenin ifade olanakları üzerine en uzun soluklu ve kapsamlı  araştırmalardan birini gerçekleştiren Bedensel Mim’in kurucusu Etienne Decroux’nun öğrencisi ve bu ekolün taşıyıcısı olan 4 asistanından biri. Aynı zamanda Eugenio Barba tarafından kurulmuş ISTA’nın (Uluslararası Tiyatro Antroplolojisi Okulu) üyesi. ISTA, dünyada farklı tiyatro geleneklerinden ustaların oyunculuk tekniği ve sahnede varoluş üzerine bilgi ve deneyim takası yaptıkları ve ortak paydaları araştırdıkları bir platform. Nalan Özdemir Erem 1995-2005 yılları arasında Odin Teatret ve ISTA’nın çalışmalarına katılarak farklı kültürlerden ustalarla çalışma fırsatı buldu. Bu süreçte öğrendiklerini sistemli ve özgün bir bütün haline getirdi. Bu içeriği Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Tiyatro bölümünde 2002-2005 yıllarında verdiği hareket derslerinde  aktardı. 1999’dan itibaren tiyatro oyunlarına hareket düzenlemeleri yapıyor. Atölye çalışmaları düzenliyor. 

A.B.D’de 1996-2006 yılları arasında Yoğa Eğitmenliği, Nefes Teknikleri Eğitmenliği, Alexander Tekniği, Feldenkreis Tekniği, Lessac Tekniği eğitimleri aldı. 2012’den beri Marcia Plevin ile Authentic Movement çalışıyor. Authentic Movement, tanıklık eşliğinde bilinç ve bilinçaltı arasında köprü kuran hareket patikalarını ortaya çıkaran  bir  doğaçlama yöntemi olarak düşünülebilir.

İlk dersini 1998 yılında Paris’te verdi. Sonrasında hiç bırakmadı. Doğal habitatı stüdyosudur. Derslerini yaratıcılığı kısıtlayan sınırları birlikte fark etmek, kendiliğinden, yaşamsal ve ifade edilmesi kaçınılmaz olana doğru yürümek temelinde kurar.