Müzikal Beden Atölyesi

“Profesyonel oyuncular için bedende müziğin keşfi” 

BeReZe Gösteri Evi’nde Can Emre Uygan liderliğinde 5 hafta sürecek bir araştırma çalışmasına başlıyoruz. Bu çalışma tüm profesyonel oyunculara açık ve ücretsizdir. 

Alman besteci Carl Orff’un temellerini attığı Elementer Müzik ve Dans Pedagojisi esas alınarak yapılacak çalışmalarda müziğin ve genel olarak sanatın ihtiyaç, haz, ifade olma ve birliktelik / kolektivite gibi yönlerine odaklanacağız. 

Tüm sanatların ve elbette müziğin bazı teknik yönleri vardır ancak bu teknik yönlere yakından baktığımızda genelde sergileme odaklı, yani sanatçının sergileme konusunda yardımına koşan yaklaşımlar olduğunu görürüz. Teknik bilgi önemlidir, ancak tek başına yeterli değildir; sanatla ilgilenmek, sanatla ifade olmak arzusunda olan bizlerin ufkunu bazen dış odaklı çözümlerle sınırlayabilir. 

Elementer Müzik ve Dans Pedagojisi müziğin ve genel olarak da sanatın içsel kaynaklarını, yani insanı eyleme yönelten temel güdüleri, herkesin kendince keşfetmesini amaçlar. 

Tempo, ritm ve duygu oyunculuğun önemli konu başlıklarıdır. 

Müzikal Beden Atölyesi, ritmik, melodik ve hareketsel olarak insanı güdüleyen çalışmalara odaklanır.  

Bu çalışmalar, beden ve zihindeki yaratıcılığı organik bir şekilde ortaya çıkarmayı hedefler. 

5 hafta sürecek atölyede, bedenimiz ve zihnimizin müzikal dağarcığını genişletecek farklı doğaçlama çalışmaları üzerinden müzikal bedenimizi tanıyacak ve kendi yollarımızı keşfetmenin keyfini yaşayacağız. Aynı zamanda, kolektif sanatsal ürünlere dönüşürken bireysel yaratım sürecininin deneyimi hakkında açık sohbetler yapacağız. 

Carl Orff, kendi yaklaşımıyla ilgili şöyle söylüyor : 

“Elementer müzik, kelime, hareket, oyun ve ruh gücüyle canlanan ve gelişen her şey bu ruhun ‘humus’udur. Bu humus olmadan manevi erozyon tehlikesiyle karşı karşıya kalırız. Erozyon doğada ne anlama gelir? Toprak yanlış bir şekilde kullanıldığında; örneğin doğal su kaynakları aşırı derecede ekinlerde kullanıldığı zaman veya faydacıl sebepler için ormanlar ve bitkiler çizim tahtası mantığının kurbanı olarak mahvolduğu zaman; kısaca müdahalelerle doğanın dengesi bozulduğu zaman. Benzer şekilde tekrar etmek isterim ki: İnsan kendini özünden uzaklaştırırsa manevi erozyona maruz kalır ve böylece dengesi bozulur.” 

Eğitmen:
Can Emre Uygan

Atölye Tarihleri:
21, 28 Eylül; 5, 12 ve 19 Ekim

Atölye Saatleri:
Cumartesi günleri saat 11.00 - 14.30 arası

Atölye Yeri:
BeReZe Gösteri Evi (Lüleci Hendek Cad. 20/A Beyoğlu, Istanbul)

Başvuru:
Çalışma yalnızca profesyonel oyunculara açıktır ve ücretsizdir.
Başvuru için lütfen, tek sayfalık özgeçmişinizi ve kısa bir niyet mektubunu tiyatrobereze@gmail.com adresine gönderiniz.

Kontenjan:
15 kişi

Gelirken:
Çalışma için rahat giysiler ve altı temiz ayakkabı getirilmesi rica olunur. 

Eğitmen Hakkında:

Can Emre Uygan

1981 yılında İzmir'de doğdu.

Küçük yaşta katıldığı İzmir Devlet Opera ve Balesi Çocuk korosu ile Carmen Operası ve Carmina Burana kantatında 3 yıl boyunca çocuk korist olarak görev aldı. Aynı yıllarda piyano ve gitar dersleri almaya başladı. Üniversite eğitimine felsefe alanında devam edebilmek için 2000 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne girdi.

Müzikle ilgili çalışmalarını yoğunlaştırmak amacıyla felsefe eğitimini yarıda bırakarak 2007'de İstanbul'a taşındı. Üniversite yıllarında başlayarak birçok tiyatro oyunu ve kısa film müziği besteledi.

Katıldığı bir seminer sonrasında felsefe, pedagoji ve müziği bir arada içerdiğini gördüğü Orff-Schulwerk neredeyse tek ilgi odağı oldu. 2013 – 2015 yılları arasında gerçekleşen Orff-Schulwerk Elementer Müzik ve Hareket Eğitimi Seviye Geliştirme Kursları'nı tamamladı. Orff- Schulwerk Forum Salzburg üyesi olan Orff Schulwerk Eğitim Danışmanlık Merkezi Türkiye'den onaylı "Eğitmen Eğitimi" kursunu Eylül 2016 tarihinde başarıyla bitirerek Orff-Schulwerk Eğitmeni olma hakkını kazandı.

Halen İTÜ Devlet Türk Müziği Konservatuvarı bünyesinde Mini Konservatuvar başta olmak üzere çeşitli okullarda Orff-Schulwerk Müzik ve Hareket Pedagojisi eğitmenliğini sürdürmektedir.