Neye Güleriz?

“Neye güleriz?”, bir araştırma atölyesi. Eğitmen Güray Dinçol'un yıllardır üstüne çalıştığı clown disiplininden yola çıkarak komedinin ve gülmenin çeşitli halleri bu atölyenin temel odağı olacak. Atölye clown, Commedia dell’arte, grotesk - bufon, maske oyunculuğu gibi farklı fiziksel tiyatro türleri arasında gezinirken standup, hikaye anlatıcılığı gibi söze dayalı komedi türlerini ve slapstick gibi harekete dayalı teknikleri de inceleyecek. Oyun ve hareket alıştırmalarının da yapılacağı çalışma profesyonel ya da amatör sahne deneyimi olan ve komedi sanatına ilgi duyan oyuncular için türler arası bir komedi antrenmanı olarak da tanımlanabilir.

Eğitmen:
Güray Dinçol

Atölye Tarihleri:
31 Ocak, 1 ve 2 Şubat (Toplam 3 gün)

Atölye Saatleri: 
31 Ocak ve 1 Şubat'ta 10:00 - 16.00 arası;
2 Şubat’ta 11:00 - 19:00 arası.
(Toplam 20 saat)

Atölye Yeri:
BeReZe Gösteri Evi (Lüleci Hendek Caddesi 20/A Beyoğlu, Istanbul)

Başvuru:
Atölye oyuncular için tasarlanmıştır. Atölyeye bir niyet mektubu ve oyunculuk özgeçmişiyle başvuru gereklidir. Ayrıntılar ve başvuru için lütfen tiyatrobereze@gmail.com adresine mail atınız. 

Kontenjan:
14 kişi

Gelirken:
Katılımcıların gelirken rahat hareket edebilecekleri düz siyah giysiler ve temiz çalışma ayakkabısı getirmesi gerekmektedir.

Eğitmen hakkında:
Güray Dinçol Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki lisansının ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde tiyatro yüksek lisansının ardından İtalya'daki Scuola Helikos’tan mezun oldu. Birçok kurum ve okulda Clown ve Fiziksel Tiyatro eğitimi verdi, atölye çalışmaları yürüttü. Özel ve ödenekli tiyatrolarda yönetmenlik ve eğitmenlik yaptı. Clown pedagojisi ve tiyatro eğitiminde ‘clown' un yeri üstüne araştırmalarına ve atölye çalışmalarına devam etmekte, aynı zamanda da Bilgi Üniversitesi Performans Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.