Notebook

Çok Soğuk

Tiyatro BeReZe, geçtiğimiz sezon prömiyeri Kopenhag’da gerçekleşen "Çok Soğuk" adlı oyununu, bu sezon da İstanbul seyircisiyle buluşturuyor. Oyun, Türkiye’de çocuk oyunu olarak kategorize edilse de, dünyada aile oyunu kavramı ile anılan ve 6 yaş üzeri herkesin keyifle izleyebileceği bir yapım.

"Çok Soğuk", bir sokak müzisyeni ile bir sokak ressamının, soğuk bir kış günü başlarına gelen fantastik bir olayı anlatıyor. Sokakta çalışmak zorunda olan sanatçılarımız, buz gibi havadan, sokağın gürültüsünden ve koşuşturan insan kalabalığından bunalmış, ne yapacaklarını bilemezlerken, birden, bir ışık huzmesinin aydınlattığı, sıcak ve sakin bir alan keşfederler ama bu alan ikisi için çok küçüktür. İşte bu noktadan sonra mücadele başlar. Acaba kim bu güneşli ve sıcacık alana sahip olacaktır?

"Çok Soğuk", Erkan Uyanıksoy ve Elif Temuçin’in, Danimarka’da aldıkları fiziksel tiyatro eğitimi sürecinde, soğuğu ile meşhur Kopenhag’da hazırladıkları bir proje. Oyunun yönetmeni Danimarkalı Torkild Lindebjerg, koreografisi ise Paivi Raninen tarafından yapılmış. Bu süreçte, aldıkları eğitimin de olanaklarını oyunda kullanan ikili, son derece naif oyunculuklarla ve hiç söz kullanmadan aktarıyorlar hikâyelerini.

Oyunda hiç söz kullanılmadığı için ışık ve efekt kullanımı çok önemli. Işık, mekânı belirlemek ve hikâyenin temelini oluşturan ‘o yeri’ tasvir etmek için kullanılmış. Bu kullanım, ses efektleriyle de desteklenmiş. Oyuncular, ruh hâllerini ve o anda yaşadıkları duyguları başarılı bir şekilde aktarıyorlar seyircilerine ama bunu desteklemek için müzik de kullanılmış. Seçilen şarkılar hikâyenin anlatımını kolaylaştırıyor, zaman zaman kelimelerin yerini alıyor.

Oyunun açılış sahnesinde, ressamımızı, kuvvetli bir rüzgâra karşı yürümeye çalışırken görüyoruz. Özellikle bu sahnede , ressamı canlandıran Erkan Uyanıksoy’un fiziksel performansı görülmeye değer. Elinde klarneti ile huzurlu ve sıcak alana yerleşmeye çalışan müzisyeni ise Elif Temuçin canlandırıyor. Oyun boyunca, klarneti çalacak mı diye merak uyandıran oyuncu, tam da tüm ümitlerin tükendiği bir anda çok güzel bir parça çalıyor enstrümanıyla ve izleyenleri kendine hayran bırakıyor.

"Çok Soğuk", bize bir kış günü masalı anlatıyor. Ailecek toplanıp dinleyebileceğimiz, dinlemekle kalmayıp izleyebileceğimiz bir masal bu. Çocukları eğitmeye, onlara bir şeyler öğretmeye çalışmıyor. Onlara yalnızca bir hikâye anlatıyor. Her oyunda olduğu gibi, bu oyunun da bir ana fikri var ama buna kimsenin ders diyebileceğini zannetmiyorum. Paylaşmak, uzlaşmak, anlaşmak ve âşık olmak anlatılıyor bu oyunda. Trafik kurallarından, çevre temizliğinden, küresel ısınmadan ya da çocuk oyunlarıyla çocuklara öğretilmeye çalışılan bir sürü diğer konudan çok daha önemli konular bunlar. "Çok Soğuk", KumbaracıÇocuk kapsamında, ayda bir kere Kumbaracı50’de düzenli olarak sahneleniyor. Tiyatro BeReZe çocuk tiyatrosu alanında çok sağlam işler yapmaya devam ediyor.

Sena Taşkapılıoğlu Kornhauser
Halkbank Kültür Sanat