Kuluçka Proje No:1

YAZARLAR BULUŞMASI

“Olası Gelecekler” 

Kuluçka nedir? 

BeReZe Gösteri Evi’nde ilk modülünü başlattığımız “Kuluçka” projeyi, bu kelimeyi her iki anlamıyla da sahiplenerek tasarladık. 

Kuluçka, civciv çıkarmak için yumurtanın üzerine yatmış olan kuş ya da yumurtaların ısınıp, yavru çıkması için gereken zamanın adı. 

Kuluçka Proje ise bir üretim çalışması modeli. Bu projede, gösteri sanatlarının seçilmiş bir dalında üretim yapan kişilerin belli bir zaman aralığında sık buluşmalarla bir araya gelmelerini amaçladık. Buluşmaların motivasyonu, sanatçıların birbirlerinin üretim süreçlerine dış gözlük etmesi ve katkıda bulunması. 

Her yeni Kuluçka projede, gösteri sanatlarının farklı alanlarına odaklanmış sanatçıları bir araya getirmeyi hedefledik. Oyuncular, dansçılar, yönetmenler, tasarımcılar, dramaturglar, koreograflar, müzisyenler ya da performansçılar...

Dolayısıyla her yeni kuluçka projenin dinamikleri bir diğerinden farklı olacak. Çünkü buluşmaların konseptini ve üst başlığını sanatçıların kendisi belirlesin istedik. 

Bu niyetlerle yola çıkan Kuluçka projenin ilk modülü: “Yazarlar Buluşması”.

No: 1 - YAZARLAR BULUŞMASI 

Buluşmalarına ağustos ayında başlayan Murat Mahmutyazıcıoğlu, Volkan Çıkıntoğlu, Firuze Engin ve Şamil Yılmaz “Olası Gelecekler” başlığı altında farklı oyunlar yazmak üzere yola çıktılar. Projenin asistanları Fulden Aytaç ve Lami Birant eşliğinde belirli periyodlarda buluşan yazarlar bir yandan kendi oyun fikrini kurguluyor bir yandan da diğerlerlerinin öyküsüne okuyuculuk ve tanıklık ediyor. Yazarların, birbirlerinin üretim sürecine katkı sunduğu buluşmalar devam ederken Fulden Aytaç ve Lami Birant, tartışmaları içeren bir günlük tutuyorlar. Üretim çalışmasının tüm aşamalarını ve hikayelerin gelişimini içeren bu günlüğü de sürecin sonunda oyun metinleriyle birlikte paylaşmayı murat ediyoruz. 

OLASI GELECEKLER

Bu başlık, insanlığı bekleyen olası gelecekler üzerine düşünüp tartıştığımız bir sohbet sonunda ortaya çıktı. Nüfus, iklim, çağın ruhu, yeni yan yanalıklar, yeni düşünme ve hayal etme biçimleri, gelecek çağlara dair distopik ya da ütopik sezgilerin serbestçe konuşulduğu bu sohbetin ardından, dört yazar kendi olası gelecek hikayeleri üzerine çalışmaya karar verdi. Böylece, buluşmaları çerçeveleyecek olan üst başlık belirlenmiş oldu: “Olası Gelecekler”.

Kuluçka proje kapsamında yazılan oyun metinleri, önümüzdeki aylarda BeReZe Gösteri Evi’nde seyirciye sunulacak.