Yanlışlıklar Komedyası

bremer shakespeare company & Tiyatro BeReZe ortak projesi

Shakespeare bu oyunda bizi Antik Efes’in çılgın dünyasına davet ediyor. Bebekken geçirdikleri gemi kazası sonucu birbirlerinden ayrı büyüyen iki çift ikizin yanlışlıklarla dolu birbirlerini bulma hikâyesini keşfe çıkarıyor. Temponun hiç düşmediği bu çılgın komedide Shakespeare tiyatronun bütün olanaklarını kullanarak büyük ve neşeli bir kaos yaratıyor. Karakterler bu kaosu çözmeye çalışırken, seyirciler eğlenceli bir seyre ortak oluyorlar. Efesli Antipholus ve Sirakuzalı Antipholus ikiz kardeştir. Babasıyla büyüyen Sirakuzalı Antipholus kardeşinin özlemiyle dünyada kendisini yalnız ve eksik hissetmektedir. Sirakuzalı on sekiz yaşına bastığında tıpkı kendisi gibi ikizini kaybetmiş olan uşağı Dromio ile kardeşlerini bulmak için şehir şehir gezmeye başlar. Beyhude bir çabaya dönüşen bu yolculuklar sonucunda, başlarına geleceklerden habersiz Antik Efes’e gelirler. Sirakuzalı Antipholus ve Dromio kendilerine tıpatıp benzeyen ikizlerin bu şehirde olduklarından habersiz şehirde vakit geçirmeye başlarlar; hiç sahip olmadıkları eşlerin, paraların ve borçların arasında ne olduğunu anlamaya çalışırlarken olaylar çığırından çıkar. Kimliklerin, aidiyetin, sınırların komedi öğelerine dönüştüğü bu sıra dışı oyun sizleri Türkçe ve Almancanın birlikte kullanıldığı eşsiz bir tiyatro gecesine davet ediyor.

Antipholus von Ephesus und Antipholus von Syrakus sind Zwillinge, doch lange wussten sie nichts voneinander, denn sie wurden durch ein Unglück schon in Kindertagen getrennt. Beide haben sie – welch ein Zufall! - einen Diener namens Dromio. Auch diese beiden sind – noch mehr Zufall! – getrennte Zwillinge! Endlich macht sich Antipholus von Syrakus auf die Suche nach seinem Zwillingsbruder in Ephesus. Dort kreuzt sich sein Weg mit Dromio, dem Diener des Antipholus von Syrakus – und umgekehrt! Das Chaos ist unausweichlich: Mal will Antipholus von Ephesus bei seiner Frau Adriana essen, wird aber nicht hereingelassen, ein anderes Mal will er ihr eine Kette schenken, doch weder Geschenk noch der Lohn für den Goldschmied erreichen den richtigen Adressaten. So wiederholt sich dieses Spiel in mehreren Variationen. Ein Wechselbad der Gefühle und eine Gratwanderung zwischen Absturz ins Tragische und kaum zu überbietender Situationskomik.

Die türkisch-deutsche Zweisprachigkeit und das fantasievolle Spiel der Akteure versprechen einen ungewöhnlichen Theaterabend, in dem sich physisch betontes Komödienspiel mit der Frage nach Identität und Barrieren überschreitende Verständigung die Balance hält.

Yazan: William Shakespeare
Yönetmen: Doğu Yaşar Akal
Oynayanlar: Tim Lee, Sofie Miller, Markus Seuß, Elif Temuçin, Erkan Uyanıksoy
Sahne ve Kostüm Tasarımı: Rike Schimitschek
Kukla Tasarımı: Melanie Kuhl
Teknik: Janine Gröbner, Kai Henkhus, Katharina Lehmann
Reji Asistanı: Dawid Wehr
Fotoğraflar: Marianne Menke
Dil: Almanca ve Türkçe
Prömiyer: 13 Nisan 2023 - Bremen