Firuze Engin

1984'te Edirne'de doğdu.

Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim eğitimi aldıktan sonra, Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Son Sahne Oyuncuları bünyesinde oyuncu ve tasarımcı olarak çalıştı. Yeraltı Oyuncuları için kostüm tasarımları yaptı. 2006 yılında Tiyatro BeReZe'nin kurucuları arasında yer aldı.

Tiyatro BeReZe bünyesindeki çalışmaları;
Ama Bana Lazım adlı çocuk oyununu Elif Temuçin ile birlikte yazıp yönetti. Aynı oyunda oyuncu-kuklacı olarak rol aldı.

Sevim Ak’ın yazdığı Kayıp Eşya Bürosu adlı öyküyü, Elif Temuçin ile birlikte sahneye uyarladı, aynı oyunda oyuncu-kuklacı olarak rol aldı.

Metnini oyuncular ve yönetmenin kolektif olarak hazırladığı Kırmızı Ayakkabılı Kadınlar adlı oyunun yazımına katkıda bulundu, aynı oyunda oyuncu olarak rol aldı.

Bağımsız Çalışmaları; 
Tiyatro Oyunbaz bünyesinde sahnelenen Bernarda Alba’nın Evi adlı oyunda Angustias karakterini oynadı.

Stüdyo4 İstanbul bünyesinde sahnelenen, metnini oyuncular ve yönetmenin kolektif olarak hazırladığı Olmamış Mı? adlı oyunun yazımına katkıda bulundu, aynı oyunda oyuncu olarak rol aldı.

Yazdığı Hıdrellez adlı oyun 2013-2015 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelendi.

Yarının Oyunları Projesi kapsamında yazdığı Cambazın Cenazesi adlı oyun 
2014-2016 yılları arasında İkinciKat Tiyatro’da sahnelendi. 
Bu oyunla 2015 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü kazandı.

2015-2016 yılları arasında İkinciKat Tiyatro bünyesinde sahnelenen Kar Küresinde Bir Tavşan adlı oyunun yönetmenliğini yaptı.

İlk kez 2016 İKSV Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenen Ev’vel Zaman adlı oyunu Gülce Uğurlu ile birlikte yazıp yönetti.

Firuze 2005’den günümüze dek birçok radyo metni, TV dizisi ve çocuk programı yazmış olup, Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarına devam etmekte, çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimleri vermekte; senaryo ve oyun yazarlığı yapmaktadır.