Ama Bana Lazım

Yazan & Yöneten Firuze Engin, Elif Temuçin
Oyuncular Elif Temuçin, Firuze Engin, Coşkun Doğan / Erkan Uyanıksoy
Kostüm Hilal Polat 
Afiş Tasarımı Aslı Örge 
Yaş Grubu 3-6
Türü Kukla Tiyatrosu
Süre 40 dakika
Prömiyer 11 Ocak 2009, Ankara

“Ama Bana Lazım!” Tiyatro BeReZe'nin okul öncesi çocukları için hazırladığı oyun serisinin 1. oyundur. Anlatıcı - oynatıcılar Elik ve Firuz, Şakşak Sokağı'nda, Cümbüş Bakkalın tam karşısındaki yemyeşil evde yaşayan iki yakın arkadaştır. Firuz miskin, keyfine düşkün, dağınıktır. Elik ise telaşlı, meraklı, düzenlidir. Bir sorunla karşılaştıklarında Firuz pratik zekasıyla hızlı çözüm üretirken ve içgüdülerini kullanırken, Elik de bilgi dağarcığı ile mantığını kullanır. Bu iki arkadaşın iki de kuklası vardır: Firuz'un omzunda duran Sinek'i, Elik'in de sağ elindeki Babaanne kuklası... Bu iki kafadar sürekli yeni yeni serüvenler yaşar.

Oyunun Öyküsü

Serinin birinci oyunu olan “Ama Bana Lazım”ın hikayesi deniz kıyısında geçmektedir. Bababaanne bir televizyon yarışmasından ödül olarak tatil kazanmış ve tek başına tatile gitmiştir. Tatilde, bir geminin enkazında bulduğu, koca ayaklı bir adamın kocaman ayakkabısını anlatıp duran geveze bir yengeçle tanışır. Yengeç ayakkabıyı göstermek için, Babaanne'yi sırtına attığı gibi denizin derinliklerine götürür. Ama Yengeç'in evine vardıklarında beklenmedik bir durumla karşılaşırlar. Yengeç'in annesi çok yer kaplayan eski püskü ayakkabıyı kapının önüne koymuştur. O sırada yuvasını taşıyan Su Yılanı da kapının önünden ayakkabıyı almıştır.

Yengeç, ayakkabısını ondan habersiz kapının önüne koyan annesine çok sinirlenir. Babaanneyi de yanına alarak Su Yılanı'nı aramaya gider. Ama koca ayakkabıyı bulmak sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Onlar denizin dibinde ayakkabıyı ararlarken babaanne bir şeyi hiç sormaz:
- Annesinin eski ve işe yaramaz diye kapının önüne koyduğu bu ayakkabıyı acaba Yengeç ne yapacaktır?
- Bir yengeç bir ayakkabıyı ne yapar ki?